هیات منصفه سرگرمی کاربران سرگرمی هزار و یک شب

هیات منصفه: سرگرمی کاربران سرگرمی هزار و یک شب عاشقانه ها

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پیگیری دریافت اطلاعات مالی از بانک مرکزی به جایی نرسید ، سازمان‌های اقتصادی شفافیت را دوست ندارند

هشت سال از تصویب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می گذرد ولی نه تنها بسیاری از شهروندان از وجود آن اطلاعی ندارند بلکه بسیاری از شرکت ها و نهادهای دولتی و

پیگیری دریافت اطلاعات مالی از بانک مرکزی به جایی نرسید ، سازمان‌های اقتصادی شفافیت را دوست ندارند

شرکت های اقتصادی شفافیت را دوست ندارند/پیگیری دریافت اطلاعات مالی از بانک مرکزی به جایی نرسید

عبارات مهم : دستگاه

هشت سال از تصویب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می گذرد ولی نه تنها بسیاری از شهروندان از وجود آن اطلاعی ندارند بلکه بسیاری از شرکت ها و نهادهای دولتی و عمومی هنوز حاضر به همکاری با آن نشده اند و جای خالی آنها در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات محسوس هست. طبق این ماده قانونی هر مؤسسه عمومی و شخصی ارائه دهنده خدمات عمومی مشمول بر دستگاه های اجرائی، نهادهای انقلابی، نیروهای مسلح، قوه قضائیه و مقننه و مؤسسات، شرکت ها، شرکت ها و نهادهای وابسته به آنها و بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر مقام معظم رهبری اداره می شود و همچنین هر شرکت یا نهادی که بیش از 50 درصد سهام آن متعلق به دولت یا حکومت باشد، مورد نیاز است اسناد غیرطبقه بندی شده است خود را در اختیار هر شهروندی که متقاضی آن باشد، قرار د

پیگیری دریافت اطلاعات مالی از بانک مرکزی به جایی نرسید ، سازمان‌های اقتصادی شفافیت را دوست ندارند

از ميان شرکت ها و مؤسساتي که به کلي اطلاعات غيرطبقه بندي شده است خود را در اين سامانه در اختيار شهروندان قرار نمي دهند، غايبان بزرگي هم حضور دارند.

ده ها شرکت و مؤسسه اقتصادي دولتي مايل به انتشار اطلاعات خود نيستند. دو صندوق بزرگ بازنشستگي کشور يعني شرکت تأمين اجتماعي و شرکت تأمين اجتماعي نيروهاي مسلح نيز عضو سامانه شفافیت اطلاعات نشده اند. خودروسازان بزرگ کشور هم از غايبان بزرگ اين سامانه هستند و جالب اينکه برخي بانک ها هم تمايلي به دسترسي بازدیدکنندگان به اطلاعاتشان ندارند.

هشت سال از تصویب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می گذرد ولی نه تنها بسیاری از شهروندان از وجود آن اطلاعی ندارند بلکه بسیاری از شرکت ها و نهادهای دولتی و

حاضران غايب

به جز آنها که به کلي قيد عضويت در اين سامانه را زده اند و حاضر نشده اند وقت ارائه اطلاعات به شهروندان را فراهم کنند، ديگراني هم هستند که اگر چه عضو سامانه اند ولی يا به سؤالات شهروندان پاسخ نمي دهند يا پاسخي که مي دهند حاوي اطلاعات درخواستي سؤال کنندگان نيست! ما براي سنجش ميزان پاسخ گويي اين دستگاه ها سه درخواست خطاب به سه دستگاه متفاوت ارسال کرديم و در انتظار پاسخ آن نشستيم.

اولين درخواست کسب اطلاع ما از بانک مرکزي بود. بانک مرکزي برابر قانون موظف به پيگيري تخلفات بانک هاست و ما خواستار ارائه اطلاعات اين پيگيري ها مشمول بر مکاتبات اداري، شکايات صورت گرفته و نتايج آن شديم. اين درخواست 20 دي ماه 1396 در سامانه ثبت و 10 روز بعد با پاسخ بانک مرکزي روبه رو شد. در اين پاسخ آمده بود: «به اطلاع مي رساند، بانک مرکزي براساس قوانين و مقررات، وظايف نظارتي خود را انجام و گزارشات مورد نیاز را براي مقامات اين بانک و درصورت لزوم براي ساير مراجع ذي صلاح ارسال مي نمايد». به عبارت ديگر بانک مرکزي در پاسخ به ما گفت که دليلي براي ارائه اين اطلاعات به ما نمي بيند؛ پاسخي که عملا تفاوتي با پاسخ ندادن نداشت.

درخواست دوم ما در همان روز خطاب به بنياد شهيد و امور ايثارگران ارسال شد و از اين بنياد خواستيم صورت مالي مجموعه اقتصادي کوثر را در اختيار ما قرار دهد. سه روز بعد بنياد شهيد در پاسخ به اين درخواست اعلام کرد که شرکت اقتصادي کوثر درگاه مجزايي از آن بنياد دارد و بايد درخواستمان را خطاب به اين شرکت اقتصادي بنويسيم. يكم بهمن 1396 ما اين درخواست را مستقيما خطاب به شرکت اقتصادي کوثر نوشتيم ولی تاکنون که نزديک به چهار ماه از آن تاريخ گذشته، پاسخ سؤال خود را دريافت نکرده ايم.

در هفتم اسفند 1396 درخواست بعدي خود را خطاب به صندوق بازنشستگي کشوري نوشتيم و درخواست کرديم اطلاعات دريافتي مديران اين صندوق بزرگ بازنشستگي کشور را در اختيار عموم قرار دهد. اين پاسخ نيز بعد از گذشت نزديک به سه ماه تاکنون بي جواب مانده است و به نظر مي رسد بايد صندوق بازنشستگي کشوري را نيز جزء حاضرانِ غايب اين سامانه بدانيم. به عبارت ديگر هيچ کدام از درخواست هاي ما براي کسب اطلاعات مورد نیاز از اين سه دستگاه با موفقيت همراه نبود.

پیگیری دریافت اطلاعات مالی از بانک مرکزی به جایی نرسید ، سازمان‌های اقتصادی شفافیت را دوست ندارند

شرق

واژه های کلیدی: دستگاه | اطلاعات | اطلاعات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz